Kaip pasirinkti optimaliausią vėdinimo rekuperatorių?

Updated: Apr 29, 2019

Šiuolaikinis gyvenamasis namas, kotedžas ar butas neįsivaizduojamas be priverstinės oro vėdinimo sistemos su šilumos grąžinimo įrenginiu – rekuperatoriumi. Dabar statomi būstai privalomos energetinės klasės „A“ ir „A+“ yra labai sandarūs ir jiems keliami labai aukšti reikalavimai energijos taupymui. Jau neužtenka (ir nebegalima) vėdintis, atsidarius langą ar orlaides.Kokie vėdinimo rekuperatoriai būna ir kuo jie skiriasi?


Vėdinimui naudojami įrenginiai su dviejų rūšių rekuperatoriais: su plokšteliniais ir su rotaciniais šilumokaičiais.


Rekuperatoriai su rotaciniais šilumokaičiais yra brangesni, triukšmingesni ir jų eksploatacija bei remontas kainuoja brangiau, nes juose yra daugiau judančių dalių. Rotaciniai šilumokaičiai primaišo tam tikrą ištraukiamo oro kiekį į tiekiamą (tuo pačiu ir kvapus) dėl vidinių nesandarumų ir ši savybė bėgant laikui tik ryškėja.


Tačiau jie turi privalumų, dažnai atperkančių trūkumus. Tai yra drėgmės grąžinimas į patalpas ir didesnis „pakantumas“ darbui, esant žemesnėms lauko oro temperatūroms. Tai reiškia, kad jie linkę mažiau apšalti, jiems reikalingas mažesnis lauko oro papildomas pašildymas.


Plokšteliniai šilumokaičiai gaminami iš aliuminių, plastmasinių arba specialaus popieriaus plokštelių. Oro srautai yra visiškai atskirti ir nėra jokio nepageidaujamo primaišymo.


Per popierines plokšteles gali praeiti tam tikras drėgmės kiekis iš ištraukiamo oro į tiekiamą, tačiau labai nedidelis lyginant su rotaciniais. Tokie šilumokaičiai vadinami entalpiniais. Patirtis rodo, kad nuolatinėje drėgmėje per ilgesnį laiką (kelis mėnesius) juose pradeda veistis grybelis ir kt. kenksmingi organizmai. Todėl juos reikia nuolat valyti, o kartais ir keisti patį šilumokaitį.


Aliuminis ar plastikinis plokštelinis šilumokaitis negrąžina drėgmės į tiekiamą orą. Todėl žiemos metu patalpų viduje bus juntamas sausesnis oras. Kitas aspektas, kad plokšteliniai šilumokaičiai yra gana jautrūs užšalimui ir visais atvejais įsiurbiamo lauko oro kanale turi būti įrengtas papildomas oro šildytuvas. Tai papildomos energijos sąnaudos.


Tačiau eksploatacijos požiūriu tai pats patikimiausias sprendimas.


Kokios šiandien tendencijos rinkoje?

Sukurti visiškai naują namų vėdinimo sistemą yra sudėtinga misija, todėl siekdami konkuruoti rinkoje gamintojai nuolat ieško galimybių mažinti įrenginių kainą. Deja, nuolat analizuojant rinkos tendencijas galima pastebėti prastėjančią kokybę. Kaip pavyzdys - vėdinimo įrenginių korpusas taupymo sumetimais dažnu atveju yra nesandarus. Tai reiškia, kad nemaža oro srauto dalis nepatenka į gyvenamąsias patalpas, neišnaudojamas rekuperacijos efektas ir bereikalingai naudojama elektra ventiliatorių darbui.


Kita tendencija – valdymo funkcijų bei mobilių aplikacijų plėtra. Tai yra geroji tendencija, leidžianti efektyviau išnaudoti turimą sistemą. Tačiau visos šios galimybės nėra nemokamos. Vertinant buitiniam sektoriui skirtų vėdinimo rekuperatorių sutaupymo galimybes valdymo dėka, pasirinkimą dažniausia nusveria grožis, o ne praktiškumas.


Taigi, ką pasirinkti?


Nesigilinant į eilę faktorių, vartotojo pasirinkimą dažnu atveju nulemia dvi dedamosios: prekės ženklas ir kaina. Ar šiuo prekės ženklu aš pasitikiu ir ar kaina yra man priimtina? Kitaip sakant, techninį pasirinkimą dažniausia nulemia emocinė pirkėjo nuostata, kuri dažnai pastebima

net tarp profesionalų.


Mes pabandėme eliminuoti emocinį faktorių ir pasižiūrėti į šį klausimą iš techninės pusės – koks sprendimas yra vertingiausias čia ir dabar.


Dėl didelio informacijos ir pasiūlos rinkoje kiekio teko sugaišti gerokai daugiau laiko, nei planavome. Buvo išnagrinėta virš 30 variantų lyginant po 20 kriterijų – nuo efektyvumo iki garantinio aptarnavimo. Vieni įrenginiai turi labai geras technines charakteristikas ir gerus valdiklius, bet brangūs. Kiti priimtini pagal kainą, bet ... nesandarūs. Dar kiti netgi neturi dokumentų, patvirtinančių, kad įrenginys atitinka CE reikalavimus.


Kuo toliau, tuo labiau ši misija atrodė neįmanoma.


Galiausiai pradėjome analizuoti, ko galima būtų atsisakyti mažiau reikšmingo, kad nenukentėtų tai, kas yra svarbiausia. Kitaip sakant, sukūrėme teoriškai idealų modelį, kuris leido pastebėti vieną įdomią tendenciją.


Už ką verta mokėti?


Pasirodo, kad praktikoje vartotojai labai retai naudoja ir išnaudoja įrenginių valdymo privalumus, nors už juos ir būna sumokėję. Dažniausia, vėdinimo sistema nustatoma pirmo paleidimo metu ir ... pamirštama. Po kurio laiko pasikeitus sąlygoms, įrenginys dirba visai ne tuo reikiamu rėžimu.


Kodėl taip yra? Tai lemia šiuolaikinio žmogaus gaunamos informacijos kiekis. Žmogui sunku visą laiką atsiminti, kad jis turi išjungti/įjungti įrenginį ar pakeisti kokius nors parametrus. O tokių įrenginių namuose yra daugiau! Be to, vėdinimo darbo laiko programavimas savaitei pagal laiką, savotiškai suvaržo šeimininkų laisvę, nes viskas vyksta iš anksto nustatytu laiku. Nuolatos atsiranda reikalas pakeisti, pataisyti laiko programą, kas sukelia susierzinimą.


Pagaliau, priėjome prie vienos svarbios išvados – įrenginys turi dirbti automatiškai, be žmogaus įsikišimo prisitaikydamas prie besikeičiančių sąlygų. Tik tokiu atveju pavyks maksimaliai sutaupyti energijos tuo pačiu užtikrinant tinkamą klimatą patalpose.

Kokios pagrindinės besikeičiančios sąlygos? Drėgmė ir anglies dvideginio (CO2) koncentracija. Šių daviklių dėka būtų pilnai realizuojamas tikras automatinis valdymas be jokių darbo režimų laiko programavimų.


Pagal šį idealų modelį mums pavyko rasti gamintoją, kuris realizavo šį sprendimą – padarė adaptyvią valdymo sistemą, nepermokant už spalvotus ekranus, sandarų, mažai elektros vartojantį bei itin tyliai veikiantį rekuperatorių.


Sukurtas ir pagamintas Olandijos specialistų, Itho rekuperatorius, mūsų nuomone, pilnai atitinka visapusiškai vertingiausio rekuperatoriaus vardą.Dr. Arūnas Stikliūnas

ŠTI skyriaus vadovas


#rekuperacija #vedinimas #energijostaupymas #sildymas


0 views

© 2020 UAB "Gilius ir Ko"